SEO, Web Tasarım

SEO Nedir, Neden Önemlidir?

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen ve arama motorlarında web sitesinin ilk sıralarda çıkmasına imkan sağlayan kriterler topluluğudur. İnternette arama yapıldığında web sitenizin ya da içeriklerinizin Google’da üst sıralara çıkmasını istiyorsanız SEO kurallarına uygun bir şekilde sayfa içeriği oluşturmalısınız. SEO aslına bakılırsa karmaşık ve 200’den farklı etkenin bir arada bulunduğu bir sistemdir. Çeşitli algoritmalar arama motoru optimizasyonunda öne çıkmaya yardımcı olur. Arama motoru optimizasyonlarında organik bir şekilde öne çıkmak istiyorsanız web siteniz SEO kriterlerine uygun olmalıdır.
Uygun bir şekilde SEO çalışması yapıp arama motoru optimizasyonunda görünür hale gelmek için bazı yöntemlere sadık kalmak gerekir. Aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri seçip ona uygun kaliteli içeriklerin üretilmesi önemlidir. İç linkleme çalışması ile web sitesini daha görünür hale getirmek mümkündür. Site içi SEO kadar site dışı SEO kısmına da dikkat etmek gerekir. Site dışı SEO’da backlink alarak arama motoru optimizasyonunda daha prestijli bir görünüm kazanmak mümkündür.
Kelime analizi için farklı SEO araçları kullanmak gerekir. Google Keyword Planner, Semrush, Kwfinder, Ahrefs gibi SEO araçları ile içeriklerin kalitesi ve güvenilirliği artırılır. Sadece kendi sitenizin değil rakip sitelerin de kelime analizi yapılarak rekabet açısından hanginizin daha görünür olduğu da bulunabilir. Bu sayede doğru kelime analizi ile rakiplerinizin önüne geçmeniz de mümkündür. Arama motoru optimizasyonunda profesyonel yardım almadan bu verilere ulaşmak kolay olmaz. O sebeple de alanında profesyonel SEO hizmeti veren bir firma ile çalışmak oldukça mantıklıdır.

Peki, SEO sayesinde arama motorlarında ya da Google’da üst sıralara çıkma web sitesine ne gibi avantajlar sağlar?

   

  • İlk olarak rakiplerinizle rekabet etme şansınız daha yüksek olur.

  • Web sitesinin organik trafiğinin artmasına yardımcı olur.

  • Web sitenizin SEO’ya uygun olarak düzenlenmesi ziyaretçi ve kullanıcı sayısını artıracağından sayfanızın reklam alma olasılığı da yükselecektir.

  • Marka farkındalığı sağlamak mümkündür. Müşterilerin siteyi ziyaret ettiğinde marka ve kategori arasında bağlantı kurmasına yardım eder.

  • Web sitesinin kalitesi ve güvenilirliği artar. Bu da ziyaretçi ve kullanıcı sayısının artmasını doğrudan etkiler.

  • Uzun vadede birçok anlamda getiri sağlar.

  • Birçok yatırım yöntemine göre daha ucuzdur. Bu da az maliyetle yüksek miktarda gelir anlamına gelir.

  • Arama motorlarında bulunan indeksleme algoritmasını arttırır. Bu algoritmada müşterinin site içerisinde ne kadar vakit geçirdiği de vardır. Bu süre fazla ise web sitesine müşteri memnuniyeti olarak yansır ve siteniz Google’da üst sıralara çıkar.

  • Tüketicilerin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığı konusunda ise bilgi sahibi olunmasına imkan sağlar. Yani tonlarca para harcayıp anket yaptırmanıza gerek kalmaz.

 

Web siteniz içerik üretmek amacı ile oluşturulmuşsa arama motorları tarafından güvenilir kabul edilip belli bir tıklanma ve görüntülenme oranına sahip olmanıza yardımcı olur. Google ürünü olan Google AdSense’nin tıklanma ve görüntülenme üzerinden hesabınıza para yatırılmasına olanak sağlar. Web siteniz büyürken bir çeşit gelir kapısına da sahip olabilirsiniz.  

 

Etki ettiği alan düşünüldüğünde Local SEO, Global SEO ve Uluslararası SEO olarak ayrılır. Doğru kelime analizi ile hitap edeceğiniz etki alanı da artacaktır. SEO kriterlerine uygun bir web sitesi için seçilen görseller, içeriklerin doğruluğu ve kalitesi, başlıkların içerikle uyumu, görsel menülerin uyumu ve daha birçok kriterin ahenk içinde olması gerekir. 

 

Alanında profesyonel ve işini bilen bir firma ile çalışmak Kurumsal SEO ve E Ticaret SEO ihtiyacı için önemlidir. SEO’nun aranma kriterleri içerisinde içeriklerin uyumu ve kalitesi tartışılmaz bir öneme sahiptir. E ticaret siteleri için hazırlanan site analizi ve anahtar kelime çalışması diğer arama motoru optimizasyonundan farklıdır. Alışveriş ve ürün odaklı kelime analizi ile anahtar kelime çalışması yapılarak görünürlüğü artırıp ve Google’da üst sıralara çıkmayı artırmak mümkündür. Kurumsallık ya da e ticaret alanında kullanılan kelimeler farklı olacağından yapılacak çalışma da o doğrultuda olmalıdır. Alelade firma ile çalışmaktansa işini bilen ve arama motoru optimizasyonunda sizi öne çıkaracak şirketlerle çalışmak gerekir.  

 

We Medya size Profesyonel SEO hizmeti sunarak Google’da üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Bu sayede web siteniz rakiplerinden her zaman birkaç adım önde olur.

Leave a comment: