Web Tasarım

Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Ticaret yapıyorsanız ya da para kazanmaya bir yerden başlamak istiyorsanız ilk olarak elinizde iyi bir web sitesi olmalıdır. Kaliteli web sitesi kurulumu ve web tasarımı iyi yapılmış bir sitedir. Web sitesi kurulumu ve web tasarımı konusunda özensiz yapılmış bir site çok iyi yapılsa bile çok sayıda kullanıcı tarafından ziyaret edilmeyecektir. Özellikle marka ve hizmet satışı yapan firmaların sahip olduğu web sitesinin web tasarım ve görselliğine dikkat etmesi gerekir. Renklerin insan psikolojisi ve algısı üzerinde ciddi etkisi vardır. Doğru ve kaliteli web tasarım hizmeti ile satışını yaptığınız hizmet ya da ürün daha görünür hale gelir.

 

Web sitesi yaparken alanında uzman bir kişi ya da kurum ile anlaşmak gerekir. Çünkü web sitesi kurulum ve web tasarım işleri büyük özen gerektiren işlerdendir. Responsive web sitesi adı verilen ve çok sayıda akıllı cihazla uyumlu siteler yapılmalıdır. Responsive web sitesinde kullanıcı sitenize hangi akıllı cihaz ile giriş yaparsa yapsın görüntü kalitesi ve tasarımında farklılıkla karşılaşmayacaktır. Responsive web sitede bilgisayardan o siteye girişinizle telefonla girişiniz arasında fark olmaz. Yani büyük ekranda daha büyük ve geniş puntolar varken akıllı telefonda punto ve metin küçülse de görünüm her şeyi ile aynı kalır. Tüm sitelerin web sitesi kurulumu ve web tasarım yapılırken responsive web sitesi şeklinde olmasına dikkat edilmelidir. Bilgisayarda sayfayı açtığınızda kayan görsel ve metinlerin geçişi ile sekmelerin görünümü birçok akıllı cihazda da aynı şekilde görünmelidir. Kaliteli web site kurulumu yapan bir firma ile anlaştığınızda bu konuda endişeniz kalmaz.

 

Web sitesinde ürün ve hizmet ile ilgili; logo, görsellik, eylem çağrı butonu, başlık ve açıklama menüsü ile gezinme menüsü bulunmalıdır. Bunlar web sitesi kurulum ve web tasarım aşamasında özen gösterilmesi gereken önemli unsurlardır. Sitenin daha görünür ve kalite görünmesine de imkan sağlar.

Web sitesi kurulum ve web tasarımı ürün ve hizmeti açıklayıcı bir şekilde olmalı

Web sitesine giriş yaptığınızda ürün ve hizmete dair birçok şey bulursunuz. Site içerisindeki ürün ve hizmetlere ulaşmak için uzun süre harcamak kullanıcıyı sıkar. Web sitesi kullanıcı ya da ziyaretçinin siteye girdiği esnada her şeyi bulabilmesine imkan sağlamalıdır. Yönlendirme ya da ürün açıklamalarının sitede dolaştıkça daha çok keyif alma üzerine inşa edilmesi gerekir. 

 

Bir web sitesi kullanıcı ve ziyaretçilerin aradıklarını kısa sürede bulmasına imkan vermeli

  Ziyaret ettiğiniz web sitesinin web tasarımı uzun uğraşlar sonucu bilgiye ulaşacak şekilde olmamalıdır. Kısa sürede aradığınızı bulabileceğiniz, renkler ve işaretlerle kategorilere ayrılmış şekilde tasarlanması gerekir.  

Bir web sitesi estetik ve görsel açıdan etkileyici durmalı

İlk sayfa ya da ara sayfaların her birinin web tasarımı muntazam olmalıdır. Ürün ya da hizmeti tanıtırken gözü yormaktan ziyade göze hitap etmeli ve estetik algısı uyandırmalıdır. Gerekirse marka rengi site içerisinde eritilmeli ve çeşitli araçlarla hoş bir görüntü ortaya çıkarılmalıdır. Renkler ve marka ile uyumlu başlıklar, puntolar, görsel, efekt ve işaretler kullanılmalı. Karakteristik bir tasarım sayesinde siteye her girildiğinde kullanıcı ya da ziyaretçinin bilinçaltına doğru mesajı verebilirsiniz.

Leave a comment: